O autorze
Rocznik 1937, od roku 1962 dziennikarz PAP, potem Kuriera Polskiego,( z-ca red. naczelnego) i PA Interpress ( w latach 1979-84 korespondent w Czechosłowacji i na Węgrzech), współpracownik BBC, prasy polskiej, czeskiej, słowackiej i chorwackiej. Dziś stały korespondent czeskiego czasopisma Tyden.

Ad calendas Greacas

Zagraniczni eksperci o międzynarodowej renomie mają uczestniczyć w rozpoczynających się lada dzień ekshumacjach ciał ofiar katastrofy smoleńskiej. Zespól śledczy nr 1 z prokuratury krajowej, który prowadzi w tej sprawie postępowanie, nie podał jak do tej pory ani jednego nazwiska eksperta, wiadomo natomiast, co wynika z publicznego oświadczenia szefa komisji macierewiczowskiej, pana Berczyńskiego, że..... członkowie komisji zamierzają także wziąć udział w pracach ekshumacyjnych.

Dochodzi wiec do sytuacji, że katastrofę lotniczą w Smoleńsku badają już ludzie, którzy nigdy w życiu nie mieli do czynienia z tego rodzaju katastrofami oraz, że ekshumacje mogą być przeprowadzane również przy pomocy czystej krwi amatorów.

Prokuratura twierdzi,że mimo upływu czasu istnieje realna możliwość określenia przyczyn i mechanizmów zgonu oraz doznanych obrażeń oraz, co ważne, przyczyn katastrofy - natomiast specjaliści od medycyny sądowej, z którymi rozmawiałem, są raczej przekonani, że w“ galarecie“, jak określają pozostałości w trumnach, trudno będzie znaleźć odpowiedź na stawiane przez prokuraturę pytania. Szczególnie te dotyczące przyczyn katastrofy, której szukanie w grobach ma zapewne wyłącznie charakter polityczny.

W związku z ekshumacjami odezwało się także kilku „specjalistów“, jak choćby były sekretarz KC PZPR Marek Król, ( mówiono o nim pewnych kręgach „Rycerz“ albo „Adam“) , którzy twierdzą, że ciało mojej Żony uległo procesowi kremacji i niepotrzebnie w sprawie ekshumacji ( jestem zdecydowanie przeciw) zabieram głos. Czy to tylko pospolita niewiedza,czy też ordynarne kłamstwo skłania tow. Króla i królopodobnych do kolportowania nieprawdy?

Powołany do życia Zespół Śledczy nr 1 traktuję jednak poważnie. Choćby z tego względu, że powołanie to całkowicie deprecjonuje sejmową komisję pana Macierewicza i jej ustalenia. Bo przecież panowie prokuratorzy zaczynają ab ovo.

Rozpoczynają pracę , które się będzie zapewne ciągnąć w nieskończoność, ale..... może to przynieść, mimo wszystko, zaskakujące rezultaty.

Zespół zamierza bowiem oprócz ekshumacji zająć się na przykład niewłaściwą organizacją lotu ( a przecież tym się zajmowała także kancelaria pana prezydenta, w tym ówcześni kanceliści panowie Sasin i Duda), złym przeszkoleniem załogi ( generał Błasik) i wynikającymi z tego błędami załogi, presją na członków załogi ( również generał Blasik), zamachem terrorystycznym ( dokonanym przez różne osoby) wreszcie , możliwością zderzenia się samolotu z ...ptakami i innymi ciałami obcymi, a także mgłą i świadomym działaniem załogi.


Lista przyszłego działania Zespołu jest bardzo długa, niestety nie ma na niej (powołuję się na dokument otrzymany z prokuratury) dążenia do sprowadzenia wraku samolotu do Polski.

Nie ma też (na szczęście) mowy o współpracy z zespołem pana Berczyńskiego, Wygląda więc na to,że podczas ekshumacji panowie prokuratorzy powiedzą zespołowi pana Berczyńskiego: A sio!!!

Panowie prokuratorzy potrafią być także poważni.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...