O autorze
Rocznik 1937, od roku 1962 dziennikarz PAP, potem Kuriera Polskiego,( z-ca red. naczelnego) i PA Interpress ( w latach 1979-84 korespondent w Czechosłowacji i na Węgrzech), współpracownik BBC, prasy polskiej, czeskiej, słowackiej i chorwackiej. Dziś stały korespondent czeskiego czasopisma Tyden.

W obronie Józefa Szwejka

W ostatnim numerze tygodnika Wprost – rozmowa z człowiekiem, którego uwielbiam. Z Jerzym Stuhrem. I nagle zgrzyt. Pan Jerzy, przywołując postać Józefa Szwejka ( ja także, podobnie jak znakomity aktor wychowywałem się m.in. na dowcipie Hrabala, Haszka, Mrożka, Witkacego) pozwala sobie na stwierdzenie, że cechował go…kretynizm.

Zanim jednak powiem: nie, to nieprawda:”, kilka słów o „ojcu” Józefa Szwejka czyli o Jarosławie Haszku, którego także odsądzano od czci i wiary, czyli od zdrowego rozsądku.

Kiedy w roku 1911 zakładał polityczne ugrupowanie o nazwie Partia Umiarkowanego Postępu w Granicach Prawa, Haszek powiedział: Nieprawdą jest, że jestem takim durniem, za jakiego mnie uważają , natomiast prawdą jest, że durniem nie jestem. Szczególnie zaś nie jestem durniem skończonym”.

A pogląd ten przyświecał Haszkowi podczas pisania „Przygód” i tak też należy odbierać, panie Jerzy, postać słynnego wojaka.

Józef Szwejk, jego losy oraz osoba, która stworzyła tę postać przypomniały mi się nie tylko z uwagi na wywiad z Jerzym Stuhrem, ale, także w związku z działalnością pana Macierewicza, pani posłanki od szmaty unijnej czy Jarosława Gowina. I polityków marzących o zakładaniu kolejnych partii.

Przypomnę więc, że samo takie zakładanie nie jest problemem, trzeba mieć tylko program, ot choćby taki jak wspomniana już wyżej Partia Umiarkowanego Postępu.

Oto kilka ważnych punków tego programu:
ponowne wprowadzenie niewolnictwa,
obowiązkowe wprowadzenie alkoholizmu,
wprowadzenie inkwizycji
nietykalność księży
zorganizowanie sieci zakładów wychowawczych dla niedorozwiniętych posłów

Myślę, kochany panie Jerzy, że przyzna Pan, iż autor takiego programu i „ojciec” wojaka Szwejka nie mógł cierpieć na kretynizm.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...